Mucha domowa

Musca domestica

Pospolita mucha domowa jest szkodnikiem występującym na całym świecie.

Samica osiąga do 7,5 mm długości. Owad ten ma olbrzymie znaczenie sanitarno-higieniczne: badania dowiodły, ze na powierzchni swego drobnego ciała mucha może przenieść do sześciu milionów mikroorganizmów – w tym powodujących tak groźne choroby jak dur brzuszny, paratyfus, dezynterię, cholerę, gruźlicę, polio, czerwonkę, salmonellozę – oraz stadia przetrwalnikowe pasożytów. Musca domestica żyje na ziemi od 200 milionów lat.

Samica osiąga do 7,5 mm długości. Owad ten ma olbrzymie znaczenie sanitarno-higieniczne: badania dowiodły, ze na powierzchni swego drobnego ciała mucha może przenieść do sześciu milionów mikroorganizmów – w tym powodujących tak groźne choroby jak dur brzuszny, paratyfus, dezynterię, cholerę, gruźlicę, polio, czerwonkę, salmonellozę – oraz stadia przetrwalnikowe pasożytów. Musca domestica żyje na ziemi od 200 milionów lat.

Rybik cukrowy

Lepisma saccharina L.

Srebrzysty, około centymetrowej długości, bezskrzydły owad z rzędu szczeciogonków (Thysanura). Spotykany w domach, piekarniach i innych ciepłych pomieszczeniach, w których może znaleźć pożywienie. Żyje osiem lat. Rybiki prowadzą nocny tryb życia, nie lubią światła. Często przy wejściu do łazienki i zapaleniu światła można dostrzec rybiki kryjące się w różnych szparach. Nie potrafią pływać. Rybiki należą do najstarszych owadów. Zjedzą praktycznie wszystko. Samice składają do kilku jaj dziennie. Rybiki osiągają dojrzałość po kilku latach. Skuteczną bronią na rybika cukrowego są chemiczne środki owadobójcze.

Ahasferus

Advena (Wall)

Pochodzenie – Ameryka
Chrząszcz – długość 1,5-2,0 mm, brązowo-czarny lub żółtawy, lekko połyskujący, delikatnie owłosiony. Głowa w zarysie trójkątna, w tylnej części wypukła i schowana pod przedplecze. Czułki 11-członowe z wyraźną buławka, oczy duże. Przedplecze szersze od długości, wypukłe pokryte punktami. Przednie kąty przedplecza wyciągnięte do przodu i szeroko zaokrąglone. Długość pokryw jest 1,3 do 1,6 razy wieprza od ich szerokości, wierzchołki pokryw delikatnie zaokrąglone. Powierzchnia pokryw bardzo słabo punktowana, pokryta białymi włoskami. Spód ciała i nogi ciemne.
Spotykany był na różnych produktach takich jak ziarno zbóż, nasiona roślin oleistych i ich przetwory, kopra, kakao, orzechy, pasze, suszone owoce, zioła i przyprawy. Najczęściej występuje na pleśniejących produktach, ale nie można go zaliczyć do typowych mycetofagów, bo rozwija się również na wilgotnych produktach pozbawionych pleśni. Tak, więc szkodnik może szkody w przechowalniach. Chrząszcz obecnie spotykany na całym świecie.

Alphitophagus

Bifasciatus Say

Długość ciała 2,0-2,5 mm, owalnie wydłużony. Powierzchnia ciała delikatnie owłosiona, pokrywy rdzawe, tylko ich koniec i pas poprzeczny, środku pokryw są czarne.

Czułki długie, buławkowate, człony od 5 do 11 jednakowej wielkości. Spotykany w warunkach naturalnych i pomieszczeniach zamkniętych na pleśniejących produktach roślinnych. Gatunek kosmopolityczny, częściej spotykany w Europie południowej.

Czarnuch Różowiec

Latheticus oryzae
Waterhoruse

Długość 2,5-3,0 mm, ciało wydłużone koloru żółto-czerwonego. Przedplecze tak szerokie jak pokrywy, które są 2-2,5 razy dłuższe od swojej szerokości.. Czułki masywne 5 ostatnich członów silnie rozszerzonych. Głowa duża i dobrze widoczna. Powierzchnia całego ciała punktowana. Szkodnik poraża mąkę, uszkodzone ziarno i inne produkty zbożowe. Kosmopolityczny, pochodzi prawdopodobnie z Indii. Do Polski przewożony z produktami spożywczymi, najczęściej ryżem.

Ćwiczyn płaski

Palorus depressus F.

Chrząszcz długości 3,0-5,0 mm, wydłużony, płaski, ubarwienie czerwone z połyskiem.Oczy okrągłe, nie podzielone i tym różni się od trojszyka ulca. Głowa i przedplecze pokryte gęsto punktami. Przedni brzeg głowy jest w postaci trzech płatków. Czułki krótkie, słabo rozszerzone na końcu, przedplecze tej samej szerokości co pokrywy, które są dwa razy dłuższe co ich szerokości. W warunkach naturalnych występuje pod korona martwych drzew a także owocnikach hub. Chrząszcze i larwy można spotkać w młynach magazynach na produktach spożywczych, nasionach, starym pieczywie. Nie rozmnaża się masowo i nie wyrządza szkód gospodarczych.

Kapturnik olbrzymek

Prostephanus truncatus Horn.

Długość ciała chrząszcza dochodzi do 6-8 mm. Ciało brązowe z czerwonymi czułkami. Przedplecze w przedniej części jest zaokrąglone z wyraźnym rzędem drobnych ząbków, z których 4 środkowe są wyraźnie większe. Pokrywy są łagodnie zaokrąglone, pokryte głębokimi dołkami. Tył ciała owłosiony. 
Do niedawna występował w Ameryce Południowej i Środkowej obecnie został zawleczony do Afryki gdzie wyrządza duże straty, niszcząc zapasy kukurydzy.

Gatunek bardzo ekspansywny i bardziej żarłoczny niż kapturnik zbożowiec. 

Close Menu